Kaj vse vpliva na zdravje kosti

Starejši kot smo, večje težave nam povzročajo kosti in vse, kar je povezano z njimi. Za starejše so zelo nevarni padci, ker so kosti krhke in pride zelo kmalu do kakšnih neprijetnih zlomov, ki jih v veliki večini starejši zelo težko prenašajo in tudi preživijo.

Ko so otroci majhni, si velikokrat kaj zlomijo, pa je okrevanje kar preprosto. Nekaj tednov mavca, malo fizioterapije in kosti so zaraščene, zaceljene, pripravljene za premagovanje bremen. Ko pa se ljudje staramo, naše kosti niso več tako prožne, ne obnavljajo se več tako enostavno, postanejo krhke, lomljive, okrevanje je zelo težko in dolgotrajno. Pri še starejših je še večji problem, saj so že tako mobilno zelo okrnjeni, če pa morejo prestati še kakšno operacijo, je pa sploh nevarno.

Kaj pa lahko naredimo, da bodo naše kosti bolj močne, prožnejše, zdrave? 

  1. Veliko naredimo s pravilno prehrano. Ampak ko smo v letih, je zamujeno že storjeno. Pri otrocih je treba utrditi kosti, potem pa samo skrbeti za njihovo zdravje. 
  2. Danes lahko v trgovini kupimo veliko pripravkov in dodatkov s kalcijem, ki je potreben za rast kosti in njihovo trdnost, vendar je kvaliteta vseh teh dodatkov zelo vprašljiva. Če se kalcij ne absorbira tako, kot bi moral in ne pride do želenega cilja, je jemanje takšnih dodatkov brezpredmetno. 
  3. Zelo pomemben je tudi vitamin D, zato je priporočljivo, da ga v zimskih mesecih dodajamo prehrani, saj ga pri nas, čez zimo ne moremo dobiti preko Sonca. 
  4. Ne nazadnje pa je pomembna tudi telesna aktivnost. S tem krepimo mišice, ki dajejo oporo kostem in spodbujamo kosti, da se obnavljajo.
  5. Izogibati pa se je treba kajenju in prekomernemu uživanju alkoholnih pijač.

Seveda na nekatere stvari težko vplivamo, ali sploh ne moremo, vendar se je treba potruditi. Če pa je za slabe kosti kriva bolezen ali jemanje kakšnih zdravil, bomo morali poiskati kakšno drugo rešitev.